RSS feed for Chris
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Survivor

Survivor

2015
×
★½
Edit this entry  
18
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
The Survivalist

The Survivalist

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Edit this entry  
02
In Between

In Between

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Haunting

The Haunting

1999
×
★★
Edit this entry  
24
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★½
Edit this entry  
14
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Joy

Joy

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Annie

Annie

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★½
Edit this entry  
21
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
½
Edit this entry  
07
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
The Last Days on Mars

The Last Days on Mars

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Edit this entry