Sort by

louie has logged 42 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Together

Together

2021
×
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Bollywood Queen

Bollywood Queen

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Space Between Us

The Space Between Us

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
The Last Station

The Last Station

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Primer

Primer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jexi

Jexi

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Man Amidst Bees

A Man Amidst Bees

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry