gabrielle has logged 66 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Prosperity for 2008

Prosperity for 2008

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
Edit this entry  
30
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Noroît

Noroît

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hairspray

Hairspray

1988
×
Edit this entry  
26
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Edit this entry  
24
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home

Home

2008
×
Read the review Edit this entry  
23
Beautiful Noise

Beautiful Noise

2014
×
Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
8 Women

8 Women

2002
×
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
21
Go

Go

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Box

The Box

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Edit this entry  
18
Amaeru Fallout 1972

Amaeru Fallout 1972

1997
×
Edit this entry  
18
The Book of Life

The Book of Life

1998
×
Read the review Edit this entry  
18
Betty: They Say I’m Different

Betty: They Say I’m Different

2017
×
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
17
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Brood

The Brood

1979
×
Edit this entry  
15
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
Edit this entry  
14
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
14
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
11
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
A New York Christmas Wedding

A New York Christmas Wedding

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
Edit this entry  
11
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
Read prior review Edit this entry  
09
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Edit this entry  
09
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
Edit this entry  
08
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
½
Read the review Edit this entry