• The Lobster

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • The Little Prince

    ★★½

  • Love

    ★★

  • Mustang

    ★★★★★

  • Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

    ★★★½

  • Louder Than Bombs

    ★★★½

  • Carol

    ★★★½

  • Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

    ★★★★

  • Amy

    ★★★½

  • Captain Falcon

    ★★★

  • Mr. Happy

  • Knight of Cups

    ★★★½

  • 45 Years

    ★★★½

  • The Second Mother

    ★★★★½

  • The Wolfpack

    ★★½

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★★

  • Tangerine

    ★★★½

  • Unbroken

    ★★½

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • She's Beautiful When She's Angry

    ★★★★½

  • Comet

    ★★★

  • American Sniper

    ★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Favela Gay

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Cats Don't Have Vertigo

    ★★★

  • Pride

    ★★★★

  • The Maias: Story of a Portuguese Family

    ★★★

  • The Maze Runner

    ★★★½

  • Still Alice

    ★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Horse Money

    ★★★★½

  • Lucy

  • Feast

    ★★★

  • Mommy

    ★★★★½

  • A Million Ways to Die in the West

    ★½

  • The Bigger Picture

    ★★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★½

  • Foxcatcher

    ★½

  • The Fault in Our Stars

    ★★½

  • Girlhood

    ★★★★

  • Mudar de vida: José Mário Branco, vida e obra

    ★★★★

  • The Way He Looks

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Kumiko, the Treasure Hunter

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★½

  • Wish I Was Here

    ★★½

  • Obvious Child

    ★★★★

  • Frank

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★

  • Yves Saint Laurent

    ★★★½

  • Coisa de Alguém

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★½

  • The Boy with a Camera for a Face

    ★★★★

  • Ida

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Jealousy

    ★★★½

  • Frequencies

    ★★★

  • Coherence

    ★★★

  • Redemption

    ★★★★

  • Finding Vivian Maier

  • Enemy

    ★★★★

  • The Double

    ★★★★½