• Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • Tom at the Farm

    ★★★

  • Under the Skin

    ★★

  • Palo Alto

    ★★

  • Wetlands

    ★★★½

  • The Butler

    ★★★

  • Longwave

    ★★★

  • What Now? Remind Me

    ★★★★

  • Bué Sabi

    ★★

  • Despicable Me 2

    ★½

  • Now You See Me

    ★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Nebraska

    ★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Upstream Color

    ★★★½

  • Short Term 12

    ★★★★

  • Night Train to Lisbon

    ★★★★½

  • Black Mirror: The Waldo Moment

    ★★

  • Black Mirror: White Bear

    ★★★★

  • Black Mirror: Be Right Back

    ★★★

  • Side Effects

    ★★½

  • Warm Bodies

    ½

  • Before Midnight

    ★★½

  • Blackfish

    ★★★½

  • The Kings of Summer

    ★★★½

  • It Felt Like Love

    ★★

  • Ain't Them Bodies Saints

    ★★½

  • Kill Your Darlings

    ★★★

  • The Truth About Emanuel

    ★★½

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Life of Pi

    ★★★★

  • Cloud Atlas

    ★★★½

  • The First Time

    ★★

  • Argo

    ★★★★

  • The Broken Circle Breakdown

    ★★★★½

  • Lines of Wellington

  • Liv & Ingmar

    ★★★★

  • Pitch Perfect

    ★½

  • Tropicália

    ★★★★½

  • Disconnect

    ★★★

  • Free Angela and All Political Prisoners

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★

  • What Maisie Knew

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • Museum Hours

    ★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★

  • Brave

  • Morning of Saint Anthony's Day

    ★★

  • Amour

    ★★★★★

  • Laurence Anyways

    ★★★★★

  • Rust and Bone

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Farewell, My Queen

    ★★★½

  • The Hunger Games

    ★★½

  • Into the White

    ★★★

  • Nada Fazi

  • Tabu

    ★★★★½

  • Cousin Ben Troop Screening

  • Extremely Loud & Incredibly Close

    ★★★★

  • Black Mirror: The Entire History of You

    ★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Black Mirror: Fifteen Million Merits

    ★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★

  • We Bought a Zoo

    ★★½

  • Black Mirror: The National Anthem

    ★★