Sort by

inessentials has logged 215 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baby's Day Out

Baby's Day Out

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Boxes

Little Boxes

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Romance

Crimson Romance

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
xoxosms

xoxosms

2013
×
★★
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spiral Jetty

Spiral Jetty

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Skinningrove

Skinningrove

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Cannot Tell You How I Feel

I Cannot Tell You How I Feel

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
My Girlfriend's Boyfriend

My Girlfriend's Boyfriend

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Sinners in Paradise

Sinners in Paradise

1938
×
★★★
Edit this entry  
08
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Mistletoe Inn

The Mistletoe Inn

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Widow from Chicago

The Widow from Chicago

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Step Up Revolution

Step Up Revolution

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
50/50

50/50

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dalya's Other Country

Dalya's Other Country

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
06
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★½
Edit this entry  
03
Busy Bodies

Busy Bodies

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry