gracie has logged 58 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rilakkuma and Kaoru

Rilakkuma and Kaoru

2019
×
Edit this entry  
20
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Teen Beach 2

Teen Beach 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry