Daniel has logged 41 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
Edit this entry  
29
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
Scooby-Doo! Moon Monster Madness

Scooby-Doo! Moon Monster Madness

2015
×
Edit this entry  
28
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
Read the review Edit this entry  
25
Tampopo

Tampopo

1985
×
Read the review Edit this entry  
24
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

1992
×
Read the review Edit this entry  
22
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
Read the review Edit this entry  
20
Your Name.

Your Name.

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
Read the review Edit this entry  
17
Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

1979
×
Read the review Edit this entry  
16
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
Read the review Edit this entry  
15
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
Read the review Edit this entry  
15
The Last Dance

The Last Dance

1993
×
Read the review Edit this entry  
15
Distance

Distance

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
Read the review Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
Read the review Edit this entry  
13
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
Read the review Edit this entry  
13
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dolls

Dolls

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry