Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
New Gods: Nezha Reborn

New Gods: Nezha Reborn

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★½
Edit this entry  
03
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Arlo the Alligator Boy

Arlo the Alligator Boy

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pachamama

Pachamama

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Ossos

Ossos

1997
×
★★
Edit this entry  
28
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Moxie

Moxie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
Edit this entry  
26
Opera

Opera

2020
×
Edit this entry  
25
Colette

Colette

2020
×
Edit this entry  
25
Do Not Split

Do Not Split

2020
×
Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blood

Blood

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Edit this entry  
10
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
08
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
05
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Origin: Spirits of the Past

Origin: Spirits of the Past

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry