• The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★½

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • Robin Hood

    ★★★½

  • Mean Streets

    ★★½

  • American Graffiti

    ★★★

  • Belladonna of Sadness

    ★★★★

  • Day for Night

    ★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★½

  • Cries and Whispers

    ★★★★½

  • The Tall Blond Man with One Black Shoe

    ★★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★½

  • Boxcar Bertha

    ★★

  • Solaris

    ★★

  • The Godfather

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • The Aristocats

    ★★★★

  • Donkey Skin

    ★★★★★

  • Little Big Man

    ★★★★★

  • Claire's Knee

    ★★★½

  • Cleopatra

    ★★★

  • Tristana

    ★★★½

  • The Things of Life

    ★★½

  • The Rite

    ★★★½

  • Shame

    ★★★★

  • Horus: Prince of the Sun

    ★★★

  • Yellow Submarine

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★½

  • La Collectionneuse

    ★½

  • Persona

    ★★★★½

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • My Fair Lady

    ★★★½

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★

  • Diary of a Chambermaid

    ★★★½

  • Contempt

    ★★★

  • Bay of Angels

    ★★★★

  • 8½

    ★★★

  • Winter Light

    ★★★½

  • Lolita

    ★★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★

  • The Innocents

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★½

  • A Woman Is a Woman

    ★★★

  • Through a Glass Darkly

    ★★★

  • Lola

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★

  • La Vérité

    ★★★★½

  • Spartacus

    ★★★½

  • L'Avventura

    ★★★★

  • Purple Noon

    ★★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • Shadows

    ★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★

  • Vertigo

    ★★★

  • Mon Oncle

    ★★★★★

  • Brink of Life

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★

  • Paths of Glory

    ★★½

  • Le Notti Bianche

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★