Sort by

inga🧚‍♀️ has logged 56 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
Read the review Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Making of 'Rushmore'

The Making of 'Rushmore'

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
Read the review Edit this entry  
25
The Pianist

The Pianist

2002
×
Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
16
Next Door

Next Door

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
Edit this entry  
13
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
Edit this entry  
06
Good People

Good People

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Baader Meinhof Complex

The Baader Meinhof Complex

2008
×
Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry