Sort by

🥀 e m m e l i n e has logged 28 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Electric Horseman

The Electric Horseman

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Triple Cross

Triple Cross

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guarding Tess

Guarding Tess

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Storm Over Wyoming

Storm Over Wyoming

1950
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Raton Pass

Raton Pass

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
King of the Roaring 20's – The Story of Arnold Rothstein

King of the Roaring 20's – The Story of Arnold Rothstein

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Johnny Angel

Johnny Angel

1945
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am the Night

I Am the Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Gospel: Christ Alone

American Gospel: Christ Alone

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Texas Carnival

Texas Carnival

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Call Me Madam

Call Me Madam

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Disorder

Disorder

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry