Sort by

Trevor Collins, has logged 47 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I, Madman

I, Madman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Laser Mission

Laser Mission

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eat That Question: Frank Zappa in His Own Words

Eat That Question: Frank Zappa in His Own Words

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
David Cross: Making America Great Again

David Cross: Making America Great Again

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tales That Witness Madness

Tales That Witness Madness

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Outlaw: Gangster VIP 2

Outlaw: Gangster VIP 2

1968
×
★★★
Edit this entry  
07
Outlaw: Gangster VIP

Outlaw: Gangster VIP

1968
×
★★★½
Edit this entry  
07
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cellar Dweller

Cellar Dweller

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
Curtains

Curtains

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Massacre Gun

Massacre Gun

1967
×
★★★½
Edit this entry  
02
Scarecrows

Scarecrows

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pulse

Pulse

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry