Sort by

#1 gizmo fan has logged 467 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
10
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Read the review Edit this entry  
06
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Leprechaun 3

Leprechaun 3

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
Air Force One

Air Force One

1997
×
★½
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The High Note

The High Note

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Edit this entry  
22
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
18
Polaroid

Polaroid

2019
×
Edit this entry  
16
The Hottest August

The Hottest August

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry