RSS feed for jacob✨

jacob✨ has written 231 reviews for films during 2016.

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★

    i'm fine.

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★

    their chemistry is beautiful. i've seen this before, but it feels like the first time. strangers in the night. i'm dead and lying in a pool of my own blood and tears.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

    Perfect. Actually fucking perfect.

  • Rebel Without a Cause

    Rebel Without a Cause

    ★★★½

    "I GOT THE BULLETS!!"

  • Café Society

    Café Society

    ★½

    I don't care.

  • Baghead

    Baghead

    ★★★

    It's sad and pathetic and mean. I kind of like it.

  • Everybody Wants Some!!

    Everybody Wants Some!!

    Heterosexual males do some of the gayest shit I've ever seen.

  • Dazed and Confused

    Dazed and Confused

    ★★★★★

    "The '68 Democratic Convention was probably the most bitchin' time I ever had in my life."

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "It's that thing when you're with someone, and you love them and they know it, and they love you and you know it... but it's a party... and you're both talking to other people, and you're laughing and shining... and you look across the room and catch each other's eyes... but - but not because you're possessive, or it's precisely sexual... but because... that is your person in this life. And it's funny and sad, but only because this life…

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    When I left the theater, I was feeling emotional and a little drunk and I ran into a failure. Like, no offense to this guy, but I'm telling you this story through my perspective.

    This elderly man stopped me and started talking to me. It wasn't really a conversation, he was just speaking to me. He started by telling me about how he loved the movie. "It's gonna win the Oscar," blah blah. I was thinking in my head, "No…

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    During every scene I screamed out: "NOT ON MY WATCH!" So, it was a good experience. 

    But, really, I was genuinely invested in this and  felt every twist of the knife.

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★★

    officer 1: the calls are coming from 6 Belmont st
    officer 2: no, that's where that calls are going into
    officer 1: that's where they're coming from too, sir
    me: bit.ly/2hi27PL