2019

Wence Wence’s year in review

Highest rated films

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Blue Valentine

    ★★★★

  • Submarine

    ★★★★

  • The Double

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★½

  • The Spectacular Now

    ★★★½

  • Free Solo

    ★★★½

  • Buffalo '66

    ★★★½

  • The Lincoln Lawyer

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 4 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Suburbicon

Feb 11

Most Watched

Uncut Gems

twice

mother!

twice

Last Film

Crash

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
40 films
Thriller
15 films
Comedy
15 films
Romance
10 films
Crime
10 films
Horror
7 films
History
5 films
Mystery
5 films
Documentary
3 films
Music
2 films
USA
42 films
UK
7 films
Germany
3 films
South Korea
2 films
Italy
2 films
Canada
2 films
Mexico
2 films
France
1 film
China
1 film
English
46 films
French
7 films
Spanish
7 films
Italian
6 films
Korean
3 films
German
2 films
Portuguese
1 film
Cantonese
1 film
Swedish
1 film
Catalan
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 22

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Wence’s most liked review

Knives Out

★★★★

can i get a boneless donut please

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Unfriended
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Class of '92
Average weighted rating:

3.6

Films Wence watched in 2019

  • Crash
  • The Departed
  • Uncut Gems
  • Uncut Gems
  • A Hidden Life
  • Young Adult
  • The Class of '92
  • Train to Busan
  • Lemonade Mouth
  • Begin Again
  • Honey Boy
  • Richard Jewell
  • Dark Waters
  • Under the Same Moon
  • Drive
  • The Spectacular Now
  • Blue Valentine
  • Queen & Slim
  • A Woman Is a Woman
  • Waves
  • Knives Out
  • The Double
  • Harriet
  • The After Party
  • Ford v Ferrari
  • Doctor Sleep
  • Diego Maradona
  • The Lighthouse
  • Parasite
  • Buffalo '66
  • The Lincoln Lawyer
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • mother!
  • Free Solo
  • Us
  • mother!
  • Roma
  • Phantom Thread
  • Boyhood
  • The Grand Budapest Hotel
  • High Flying Bird
  • (500) Days of Summer
  • Ingrid Goes West
  • Unfriended
  • Submarine
  • The Social Network
  • Game Night
  • Suburbicon

World Map

Highly rated films Wence is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • John Denver Trending
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more