2020

Wence Wence’s year in review

Highest rated films

  • Host

    ★★★★

  • Shithouse

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • #Alive

    ★★★½

  • How to Fix a Drug Scandal

    ★★★½

  • An American Pickle

    ★★★

  • Unpregnant

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • The Ides of March

    ★★★★

  • I'm No Longer Here

    ★★★★

  • Bad Genius

    ★★★★

  • Diego Maradona

    ★★★★

  • Searching

    ★★★½

  • Moneyball

    ★★★½

  • American Honey

    ★★★½

  • Lord of War

    ★★★½

  • Delicatessen

    ★★★½

  • '71

    ★★★½

  • Buffaloed

    ★★★½

  • Contagion

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 70 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

21

Jan 7

Last Film

Under The Grapefruit Tree: The CC Sabathia Story

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
33 films
Thriller
21 films
Comedy
16 films
Documentary
14 films
Horror
12 films
Action
11 films
Romance
10 films
Mystery
10 films
Crime
9 films
Sci Fi
8 films
USA
55 films
UK
9 films
Germany
4 films
Canada
3 films
Argentina
2 films
France
2 films
Mexico
2 films
South Korea
2 films
Denmark
1 film
English
64 films
French
9 films
Spanish
9 films
Korean
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films
German
3 films
Arabic
2 films
Italian
2 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 36

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Wence’s most liked review

Challenger: The Final Flight

the fact someone can sit here 30some years later and say that if faced w a decision where he knows 7 people were killed as a result of, and he was tasked w making the same call, he would do it again is fucking mind blowing

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Turning
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

In Search for Flight AF447

Films Wence watched in 2020

  • Under The Grapefruit Tree: The CC Sabathia Story
  • Wonder Woman 1984
  • Final Destination 5
  • The Final Destination
  • Final Destination 3
  • Final Destination 2
  • Final Destination
  • Underwater
  • Diego Maradona
  • Shithouse
  • Tower Heist
  • Chernobyl
  • Boca Juniors Confidential
  • River, el más grande siempre
  • The Circle
  • Knock Knock
  • Untraceable
  • Circle
  • The Ides of March
  • American Murder: The Family Next Door
  • Unpregnant
  • The Founder
  • The Social Dilemma
  • Challenger: The Final Flight
  • #Alive
  • Tenet
  • 7500
  • Hotel Rwanda
  • Peninsula
  • Chemical Hearts
  • Searching
  • Pineapple Express
  • '71
  • Host
  • An American Pickle
  • Wedding Crashers
  • Bad Genius
  • Buffaloed
  • Burnt
  • Take Us Home: Leeds United
  • In Search for Flight AF447
  • Monos
  • I'm No Longer Here
  • Moneyball
  • Hall Pass
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Bad Education
  • Kill Your Darlings
  • Whiplash
  • How to Fix a Drug Scandal
  • The Big Sick
  • Road to Roma
  • American Honey
  • Trolls
  • October Sky
  • The Mountain Between Us
  • American Factory
  • The Trials of Gabriel Fernandez
  • The Invisible Man
  • Limitless
  • Muralla
  • Lord of War
  • Contagion
  • Drumline
  • The Turning
  • The Interview
  • Delicatessen
  • Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez
  • 1917
  • 21

World Map

Highly rated films Wence is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Nomadland
  • The Father

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more