emma has logged 191 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Innocent Man

The Innocent Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild

Wild

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
Edit this entry  
17
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★
Edit this entry  
04
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
22 July

22 July

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Jack Whitehall: Live

Jack Whitehall: Live

2012
×
Edit this entry  
02
Bert Kreischer: Secret Time

Bert Kreischer: Secret Time

2018
×
Edit this entry  
02
Bill Burr: Walk Your Way Out

Bill Burr: Walk Your Way Out

2017
×
Edit this entry  
01
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
Edit this entry  
01
Bill Burr: You People Are All The Same

Bill Burr: You People Are All The Same

2012
×
Edit this entry  
30
Russell Howard: Recalibrate

Russell Howard: Recalibrate

2017
×
Read prior review Edit this entry  
30
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Frankie Boyle: Hurt Like You've Never Been Loved

Frankie Boyle: Hurt Like You've Never Been Loved

2016
×
Edit this entry  
28
Greg Davies: You Magnificent Beast

Greg Davies: You Magnificent Beast

2018
×
Edit this entry  
22
Jack Whitehall: Gets Around

Jack Whitehall: Gets Around

2014
×
Edit this entry  
22
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Patton Oswalt: Talking for Clapping

Patton Oswalt: Talking for Clapping

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Patton Oswalt: Annihilation

Patton Oswalt: Annihilation

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry