Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Camus, l'icône de la révolte

Camus, l'icône de la révolte

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Attack of the Hollywood Clichés!

Attack of the Hollywood Clichés!

2021
×
Edit this entry  
26
Zygote

Zygote

2017
×
Edit this entry  
26
Rakka

Rakka

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bizi Hatirla

Bizi Hatirla

2018
×
½
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Le Clitoris

Le Clitoris

2016
×
Edit this entry  
17
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
12
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unknown Origins

Unknown Origins

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★½
Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
What the F* Is Going On?

What the F* Is Going On?

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Picture a Scientist

Picture a Scientist

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★
Edit this entry  
15
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
12
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Breaking Boundaries: The Science of Our Planet

Breaking Boundaries: The Science of Our Planet

2021
×
Edit this entry  
31
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Curfew

Curfew

2012
×
Edit this entry  
04
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Edit this entry  
24
Malena

Malena

2000
×
Edit this entry  
20
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry