Sort by

Joseph has logged 404 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★
Edit this entry  
31
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★½
Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You

Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Frosty's Winter Wonderland

Frosty's Winter Wonderland

1976
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
23
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tess

Tess

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Curve

The Curve

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
Edit this entry  
17
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
VOIR

VOIR

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Suzanne’s Career

Suzanne’s Career

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1962
×
Read the review Edit this entry  
15
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry