Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Police Story 4: First Strike

Police Story 4: First Strike

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Satan's Slave

Satan's Slave

1980
×
★★★
Edit this entry  
12
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★½
Edit this entry  
23
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fist of the North Star

Fist of the North Star

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kill Her Goats

Kill Her Goats

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beautiful Teacher in Torture Hell

Beautiful Teacher in Torture Hell

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
Read the review Edit this entry  
21
Daddy's Deadly Darling

Daddy's Deadly Darling

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
Read the review Edit this entry  
24
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncommon Valor

Uncommon Valor

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nekromantik

Nekromantik

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Look in the Basement

Don't Look in the Basement

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry