• From Dusk Till Dawn

    From Dusk Till Dawn

    ★★★½

    I absolutely loved this movie as a teenager, and watching it now, I can absolutely see why I loved it as a teenager, it's literally the cinematic embodiment of 15 year old suburbia. We got Danny Trejo here and we definitely have his 3 B's going (blood, boobs, and bullets).

  • The Babadook

    The Babadook

    ★★★★

    Watched with Joe Bob and Darcy this time, great episode as usual but I can't believe no one told Darcy the story of how The Babadook became an LGBTQ icon - didn't it originally get listed as a spotlight film during Pride month on Netflix, and then the branding just stuck?

  • Female Trouble

    Female Trouble

    ★★★★½

    "Oh, it's true. Look in the mirror, Taffy. For 14, you don't look so good. It's because you've been such a brat all your life, that now all that brattishness is showing in your face. The face of a retarded brat!"

    "Yes siree, that's a real time warp of a face you've got there."

  • A History of Violence

    A History of Violence

    ★★★★

    Had myself an Ed Harris-filled weekend, so you know it was a good one.

  • The Dark and the Wicked

    The Dark and the Wicked

    ★★★★½

    Legitimately gave me anxiety through the whole first hour. This is a master class in tension and while it comes off the rails a bit towards the end, this is a genuinely scary, no good feels type of movie.

  • Creepshow

    Creepshow

    ★★★½

    I've bounced around between thinking this or Part 2 is better, but after this viewing, I'm firmly back in the camp that Part 2 is better - it's just more efficient and I enjoy the stories from Part 2 more overall. I can't stand the Stephen King plant segment - cut that and this gets a whole extra star.

  • Hell or High Water

    Hell or High Water

    ★★★★½

    Literally the most 'perfect' movie for a chill Sunday morning. Nothing like a little bank robbin', beautiful Texas landscapes, and good ole ribbing to start the day.

  • Fist of the North Star

    Fist of the North Star

    ★★★½

    Sickeningly violent yet somewhat childish in execution and I couldn't look away. Also the version I saw did the thing I love which is edit in previously cut violence which is noticeably degraded from the rest of the remastered film, idk why but I always love movies that have that.

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★½

    This was a first time watch for me and i found it almost sickeningly innocent and saccharine for the first 90 minutes or so, I kept saying "I wish someone showed me this 15 years ago!"

    The ending feels a little emotional-baity but it's effective enough, I was definitely wiping my eyes.

  • Zombie Flesh Eaters

    Zombie Flesh Eaters

    ★★★★½

    What a pleasure taking this in alongside Joe Bob and the Fabio Frizzi band! It's a bit tragic how much Ian McCullough clearly hates this movie, though.

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

    I hadn't seen this in years when I randomly decided to give it a second shot. I originally blind bought the blu ray, absolutely hated it, and hadn't tried watching it again until now.

    This time, I realized the key to experiencing this movie is to never watch it when you're in a good mood (that must have been my original mistake). Everything about this is ugly, and I guess that's a big part of why this is an interesting…

  • Kill Her Goats

    Kill Her Goats

    ★★½

    This is objectively a bad film in almost every way, but one thing I can't fault is Wolsh's casting - this thing is filled to the gills with Instathots and ex-Playmates exposing themselves in ways that would make Russ Meyer proud. And while all of this feels exploitive as hell, I was reminded of a few similar films which I LOVE (like Hard to Die and Auntie Lee's Meat Pies). While Kill Her Goats is somehow 100x dumber than those,…