Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
This Is England

This Is England

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Behind Her Eyes

Behind Her Eyes

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
20
When the Bough Breaks

When the Bough Breaks

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Disturbia

Disturbia

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Way We Are

The Way We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Assassin

American Assassin

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry