ireland has logged 154 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Chemical Romance: The Black Parade Is Dead!

My Chemical Romance: The Black Parade Is Dead!

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Chemical Romance: The Black Parade Is Dead!

My Chemical Romance: The Black Parade Is Dead!

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Disclosure

Disclosure

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry