Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Kadhalum Kadanthu Pogum

Kadhalum Kadanthu Pogum

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Khoobsurat

Khoobsurat

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Karnan

Karnan

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
Edit this entry  
29
Raanjhanaa

Raanjhanaa

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Atrangi Re

Atrangi Re

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
The Lake House

The Lake House

2006
×
Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
Edit this entry  
15
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
Edit this entry  
11
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Maryada Ramanna

Maryada Ramanna

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nazar

Nazar

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Confined

The Confined

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bunty Aur Babli

Bunty Aur Babli

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
Edit this entry  
30
Sivaji: The Boss

Sivaji: The Boss

2007
×
Edit this entry  
20
I Was a Simple Man

I Was a Simple Man

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Saagar

Saagar

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Anjaam

Anjaam

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Raju Ban Gaya Gentleman

Raju Ban Gaya Gentleman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Band Baaja Baaraat

Band Baaja Baaraat

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Socha Na Tha

Socha Na Tha

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Net

The Net

1995
×
Edit this entry  
07
Zero

Zero

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Chak De! India

Chak De! India

2007
×
Edit this entry  
05
Jab Tak Hai Jaan

Jab Tak Hai Jaan

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kabhi Alvida Naa Kehna

Kabhi Alvida Naa Kehna

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chalte Chalte

Chalte Chalte

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raees

Raees

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jab Harry Met Sejal

Jab Harry Met Sejal

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Veer-Zaara

Veer-Zaara

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
Edit this entry  
11
Asuran

Asuran

2019
×
Edit this entry  
09
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Server Sundaram

Server Sundaram

1964
×
Edit this entry  
03
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Neptune's Daughter

Neptune's Daughter

1949
×
Edit this entry  
07
Rangeela

Rangeela

1995
×
Edit this entry  
05
The Wiz

The Wiz

1978
×
Edit this entry  
30
Kala Bazar

Kala Bazar

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry