irmavep has logged 151 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
Edit this entry  
26
Madhumati

Madhumati

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
Deewaar

Deewaar

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Edit this entry  
20
Dev.D

Dev.D

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jab Jab Phool Khile

Jab Jab Phool Khile

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Waqt

Waqt

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Neel Kamal

Neel Kamal

1968
×
Read the review Edit this entry  
12
Face/Off

Face/Off

1997
×
Edit this entry  
12
Hum Tum

Hum Tum

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Don

Don

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Padosan

Padosan

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Guide

Guide

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sahib Bibi aur Ghulam

Sahib Bibi aur Ghulam

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chashme Buddoor

Chashme Buddoor

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rebecca

Rebecca

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jalwa

Jalwa

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Edit this entry  
15
Naanum Rowdydhaan

Naanum Rowdydhaan

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Iruvar

Iruvar

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bareilly Ki Barfi

Bareilly Ki Barfi

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Book Club

Book Club

2018
×
Edit this entry  
11
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
Edit this entry  
10
Manthan

Manthan

1976
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nishant

Nishant

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
Edit this entry  
23
The Firm

The Firm

1993
×
Edit this entry  
22
Junoon

Junoon

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maya Memsaab

Maya Memsaab

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mirch Masala

Mirch Masala

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
Edit this entry  
09
Mathilukal

Mathilukal

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
Khandhar

Khandhar

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Khamosh

Khamosh

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Taming of the Shrew

The Taming of the Shrew

1967
×
Edit this entry  
01
Kandukondain Kandukondain

Kandukondain Kandukondain

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Burlesque

Burlesque

2010
×
Edit this entry