Sort by

King has logged 60 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cinderella

Cinderella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sanctum

Sanctum

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
New Year's Day

New Year's Day

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anima

Anima

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Present

The Present

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Across Grace Alley

Across Grace Alley

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The November Man

The November Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Prey

Prey

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dream House

Dream House

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Savages

Savages

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cradle 2 the Grave

Cradle 2 the Grave

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Battle: Los Angeles

Battle: Los Angeles

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crocodile

Crocodile

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parker

Parker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Splice

Splice

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry