Sort by

irtizachowdhury has logged 470 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Man with the Answers

The Man with the Answers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nothing Bad Can Happen

Nothing Bad Can Happen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John and the Hole

John and the Hole

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wolf

Wolf

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love is Like Life But Longer

Love is Like Life But Longer

2011
×
Edit this entry  
13
Days

Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crash

Crash

1996
×
★★½
Edit this entry  
11
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Flee

Flee

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dolls

Dolls

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Martin

Martin

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
The Story of Qiu Ju

The Story of Qiu Ju

1992
×
★★★★
Edit this entry