Sort by

irtizachowdhury has logged 48 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sunset

Sunset

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sleepwalking in the Rift

Sleepwalking in the Rift

2012
×
Edit this entry  
16
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Edit this entry  
14
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nashville

Nashville

1975
×
★★½
Edit this entry  
12
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Keep the Lights On

Keep the Lights On

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry