• The Hunt

    The Hunt

    ★★★★½

    Director Craig Zobel has already shown his brilliance in Compliance and Mare of Easttown; The Hunt is no exception which is brutal, darkly funny and wickedly engaging. This movie avoids a lot of tropes and subverts expectations in enjoyable ways. Betty Gilpin is an absolute badass in the lead role. She is fantastic. Very rarely we see such a smart protagonist like her in movies like this. Overall, this movie is a total blast.

  • Ebola Syndrome

    Ebola Syndrome

    ★★★★½

    Shamelessly offensive, disgusting and at the same time superbly captivating- Ebola Syndrome takes outbreak genre to whole another level with its extreme direction choices and one of the most cruel and vile protagonists you can ever imagine. The acting and the English speaking parts are not always the best and it definitely won't be everyone's cup of tea, but it's worth watching for the utterly sick and crazy ride alone.

  • Say Anything...

    Say Anything...

    ★★★★★

    Say Anything is simply delightful and sweet. It seamlessly put a smile on your face with its optimism and its depiction of innocent and pure juvenile love. John Cusack & Ione Skye are sublime in the lead roles. Overall, it's a superb debut from Cameron Crowe and a 80s rom-com classic.

  • The Cursed

    The Cursed

    ★★★★½

    I thought The Curse was pretty great. Beautifully shot and very well-made period horror. The atmosphere, the tension and the eerie tone were consistently enjoyable. The ending could be better, but otherwise it was a solid film.

  • Happiness

    Happiness

    ★★★★★

    Deeply uncomfortable, hilarious and seriously messed up, but you can't just look away. Todd Solondz has made one of the finest black comedies & hyperlink movies I've ever seen. Every character in this film is well-rounded & treated as equally important. The ensemble is fantastic and the writing is as sharp as it is bold. That final father/son conversation will make your skin crawl. Definitely wouldn't mind spending more time with these truly unhinged characters.

  • The Sugarland Express

    The Sugarland Express

    ★★★½

    Early and under-seen Spielberg and very different from his other movies, but still has the sharpness of his direction. The film itself which is a crime drama has pretty fast pacing. I wasn't fully engaged throughout the runtime, but still curious to know what'll happen to these characters in the end. There is a familial sentimentality and emotion amongst all the chaos, cars & crashes. In spite of the inconsistencies, it's definitely worth watching.

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★½

    Really wanted to love this movie, but unfortunately, there were very few elements for me to connect with this. It reminded me of last year's C'mon C'mon in many ways. Both films focus on an adult and a child character's bond and them having casual conversations. If I knew about this beforehand, I would've managed my expectations accordingly. I kinda felt lost about these characters and the story. That being said, it's not a bad film by any means and a lot of people will have a more satisfying experience than me.

  • A Walk Among the Tombstones

    A Walk Among the Tombstones

    ★★★★½

    What a banger of a film. It turned out to be exactly the kind of gritty and captivating thriller I expected it to be. Liam Neeson has a magnetic screen presence and you buy every single thing that comes out of his mouth. There are some predictable moments, but that didn't ruin the experience for me.

  • The Fallen Idol

    The Fallen Idol

    ★★★★½

    One of the most accurate and impressive depiction of a child's psyche ever portrayed on film. The film seamlessly shows how the child's mind can easily be molded by adult's behaviour and their lies. Young Bobby Henrey gives a masterful performance in the lead role. The film slowly becomes thrilling with each progression which was nothing short of amazing and and it was super captivating experience for me. One of Carol Reed's best films for sure.

  • The Quiet Girl

    The Quiet Girl

    ★★★★

    A quiet, little, sublime movie. Not a lot of things happen, but that doesn't prevent us from appreciating the beauty of the scenes. Solid performances from the cast. The ending literally pulled at my heartstrings.

  • In the Bedroom

    In the Bedroom

    ★★★★½

    A terrific, tense and emotionally rich drama with exceptional performances from Wilkinson, Spacek and Tomei. A film like this could easily be overly sentimental, but thanks to Todd Field who has immense control over his craft, In the Bedroom rarely misses a bit. Definitely a gem of a film that I think more people should check out.

  • Decision to Leave

    Decision to Leave

    ★★★★

    Decision to Leave - probably Park Chan-wook's most tender and most romantic film so far. In a way, it's his Phantom Thread which he weaves through a screwball / 40s crime romance lens. I can't fully articulate my thoughts on this one ; but I can say I was quite intrigued. Park Hae-il and especially Tang Wei is amazing in the movie.