Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★
Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Doors

The Doors

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
11.22.63

11.22.63

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Rock Star

Rock Star

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Predators

Predators

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Edit this entry