Sort by

Isaac has logged 69 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Superdeep

The Superdeep

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
We Need to Do Something

We Need to Do Something

2021
×
★★
Edit this entry  
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Feast

The Feast

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Great White

Great White

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Edit this entry  
22
The Evening Hour

The Evening Hour

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Devil

Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Junk Head

Junk Head

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
All the Moons

All the Moons

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mad God

Mad God

2021
×
Read prior review Edit this entry  
18
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
CODA

CODA

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
17
Pathfinder

Pathfinder

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Don't Say Its Name

Don't Say Its Name

2021
×
Edit this entry  
16
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stanleyville

Stanleyville

2021
×
Edit this entry  
15
Yakuza Princess

Yakuza Princess

2021
×
Edit this entry  
14
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
Read prior review Edit this entry  
14
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Devil's Double

The Devil's Double

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hotel Poseidon

Hotel Poseidon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry