• Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Salt of the Earth

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★★½

  • Fantasia

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Baby Face

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★½

  • Dracula

    ★★★

  • The Skeleton Dance

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Steamboat Willie

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • Within Our Gates

  • The Birth of a Nation

  • The Great Train Robbery

    ★★★

  • Life of an American Fireman

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Falling Cat