• It's Such a Beautiful Day

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • The Avengers

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★

  • X-Men: First Class

    ★★★

  • Sucker Punch

    ★½

  • Chalet Girl

    ★★★

  • Dinner for Schmucks

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Ramona and Beezus

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★½

  • The Informant!

  • Up in the Air

    ★½

  • The Hangover

    ★★

  • Inglourious Basterds

  • Nick and Norah's Infinite Playlist

    ★★½

  • Pineapple Express

  • Iron Man

    ★★★★

  • Bee Movie

    ★★

  • The Darjeeling Limited

    ★★★½

  • Superbad

    ★★★

  • Under the Same Moon

    ★★★½

  • Zodiac

  • Bridge to Terabithia

    ★★★½

  • Animal Crossing: The Movie

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • High School Musical

    ★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★

  • Corpse Bride

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★

  • The Squid and the Whale

  • Elektra

  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement

    ★★★

  • Mean Girls

    ★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Thirteen

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • The Princess Diaries

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★½

  • Atlantis: The Lost Empire

    ★★

  • Shrek

    ★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★½

  • Drop Dead Gorgeous

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • Mulan

    ★★★★½

  • Empire Records

    ★★½

  • Apollo 13

    ★★★

  • Pulp Fiction

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Heathers

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Pretty in Pink

  • The Breakfast Club

    ★★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★

  • The Outsiders

  • Poltergeist

    ★★★

  • The Empire Strikes Back

  • Star Wars

  • Jaws

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★