• Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★½

    love a good movie

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★½

    we're all gonna die!!!! who wants another round

  • Hail, Caesar!

    Hail, Caesar!

    ★★

    the first coen bros film i’ve ever seen to make me go “oh......that’s it? when the credits rolled”

  • The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★★★★★

    god i loved this movie

  • American Honey

    American Honey

    ★★★★

    such an abrasively appealing film. felt like the best possible amalgamation of the florida project, spring breakers, and never goin’ back

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    edgar wright please be the godfather to my children

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★

    now that’s what i call early 10s’ sexism

  • Sucker Punch

    Sucker Punch

    ★½

    sucker punch is 3 movies in one and none of them are coherent in the slightest

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums

    ★★★★

    probably the most “talky indie white person movie set in new york city” of all of wes anderson’s yet i still LOVED THE ROYAL TENEBAUMS!!!! the cast of characters!!! the soundtrack!!!! the flashbacks!!!! it does not get more wes anderson-ian in the best way possible then this.

  • The Darjeeling Limited

    The Darjeeling Limited

    ★★★½

    this movie did in fact have pretty colors and a fittingly wes anderson-esque quirky train but not my fav of his

  • The To Do List

    The To Do List

    ★★½

    the do to list is MY booksmart

  • The Spectacular Now

    The Spectacular Now

    god how i hate this pretentious stuffy bore of a movie. this is JOKER meets AMERICAN BEAUTY meeting the underbelly of the south, all consumed within THE SPECTACULAR NOW