Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Insurgent

Insurgent

2015
×
Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Divergent

Divergent

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
Edit this entry  
03
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Edit this entry  
19
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
Edit this entry  
16
Barbie

Barbie

2023
×
Edit this entry  
16
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
Edit this entry  
08
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Everest

Everest

1998
×
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
19
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Joan Is Awful

Black Mirror: Joan Is Awful

2023
×
Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alanis Morissette: Jagged Little Pill - Live

Alanis Morissette: Jagged Little Pill - Live

1997
×
Edit this entry  
19
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
13
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hoffa

Hoffa

1992
×
Edit this entry  
11
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Cedric the Entertainer: Live from the Ville

Cedric the Entertainer: Live from the Ville

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Close

Close

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
Edit this entry  
27
Annie

Annie

1982
×
Edit this entry