Sort by

isabel has logged 140 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
Edit this entry  
28
Making an American Citizen

Making an American Citizen

1912
×
Read the review Edit this entry  
28
Matrimony's Speed Limit

Matrimony's Speed Limit

1913
×
Edit this entry  
28
How Men Propose

How Men Propose

1913
×
Edit this entry  
28
The Country Doctor

The Country Doctor

1909
×
★★★★
Edit this entry  
28
The 'Teddy' Bears

The 'Teddy' Bears

1907
×
Read the review Edit this entry  
27
I Am Curious (Yellow)

I Am Curious (Yellow)

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
Edit this entry  
21
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
Edit this entry  
21
What Is Seen Through a Keyhole

What Is Seen Through a Keyhole

1901
×
Edit this entry  
21
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
21
How a French Nobleman Got a Wife Through the 'New York Herald' Personal Columns

How a French Nobleman Got a Wife Through the 'New York Herald' Personal Columns

1904
×
Edit this entry  
21
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
Edit this entry  
21
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry  
21
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
21
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
Edit this entry  
21
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
21
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
20
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
20
The Kiss

The Kiss

1896
×
Read the review Edit this entry  
20
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elesin Oba: The King's Horseman

Elesin Oba: The King's Horseman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Curse of Quon Gwon: When the Far East Mingles with the West

The Curse of Quon Gwon: When the Far East Mingles with the West

1917
×
Read the review Edit this entry  
13
This Film Is Not Yet Rated

This Film Is Not Yet Rated

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Life

Life

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Territory

The Territory

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Normal People Confessions

Normal People Confessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Shall We Dance?

Shall We Dance?

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Husbands

Husbands

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Now... We're Being Shot At!

Don't Look Now... We're Being Shot At!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cleopatra Jones

Cleopatra Jones

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry