Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Rainbow: Making The Florida Project

Under the Rainbow: Making The Florida Project

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The High Note

The High Note

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Nice Girl Like You

A Nice Girl Like You

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Grounded: Making The Last of Us

Grounded: Making The Last of Us

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goops

Goops

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
★★
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry