• The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★★

    Wow, the biggest mistake of my life is originally rating this below 5 stars. This had me sobbing! Also funny how a 6-year-old can cry on command when half of Hollywood actors can't.

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

    the fact that this doesn't have a sequel is so sad. Now I'm gonna have to read the book what the fuck David Fincher 😭

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    And she should be allowed to frame her husband for her murder and try and get him the death penalty

  • Moneyball

    Moneyball

    ★★★½

    This is my brother's favourite movie. And it's pretty decent but just so you all know he says that he has more interesting taste than I do, and that mine is mainstream when his favourite movie is about baseball.

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

    Possibly the most visually stunning film I've ever seen. Being whimsical and sombre whilst maintaining an unusual elegance that I couldn't help but admire. The Last Black Man In San Francisco narratively examines one's importance of familiarity. Whether that be through family, friendship or a home. How we can attach ourselves to this ideal but distract ourselves from possibilities that could be just as beautiful. This film has the best platonic friendship I've seen in ages, and that is so…

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★½

    this film would've been a mess if it was directed by a man, yikes. Thank god for Mary Harron cause this thing slaps

  • High Life

    High Life

    ★★★★

    I much preferred robert pattinson and Willow vibing together, versus the past storyline. But I still enjoyed it. Very funky!

  • American Honey

    American Honey

    ★★★★★

    exactly

  • Big Little Lies

    Big Little Lies

    ★★★★★

    Funny how this is the best thing ever made

  • Dune

    Dune

    WHY THE FUCK WOULD YOU RELEASE TRAILERS AND THEN SET IT BACK TO NEARLY A WHOLE YEAR I'M PISSED

  • Scream

    Scream

    ★★★★½

    this is the funnest movie ever

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★★★★

    Not only the best horror film of all time but is also one of the best movies of all time. And it’s pretty cool that Mia Farrow actually directed this 👍🏻