• Jaws

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • Love in the Afternoon

    ★★★★½

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Wake in Fright

    ★★★★★

  • N. Took the Dice

    ★★★½

  • The Night of Counting the Years

  • Secret Ceremony

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • La Collectionneuse

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★★½

  • The Great Race

    ★★★½

  • Cleopatra

    ★★★★★

  • Irma la Douce

    ★★★½

  • The Birds

    ★★★★

  • Bay of Angels

    ★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • The Children's Hour

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★½

  • North by Northwest

    ★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★

  • Rebecca

    ★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • The Women

    ★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • Faust

    ★★★★½

  • Aelita: Queen of Mars

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Golem: How He Came into the World

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★