Sort by

bellszy ✩‧₊˚.༄ has logged 231 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
After We Collided

After We Collided

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry