Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bloody Mama

Bloody Mama

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
At Long Last Love

At Long Last Love

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bloody Mama

Bloody Mama

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Singles

Singles

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry