• Dead Again

    Dead Again

    ★★★★★

    it is a CRIME that this movie isn’t talked about more often oh my god?? also emma thompson and kenneth branagh are always so wonderful onscreen together, it makes me so sad that they’re not married anymore

  • Repulsion

    Repulsion

    ★★★½

    few movies actually manage to disturb me but this was one of them. also catherine deneuve looked stunning per usual <3

  • Kramer vs. Kramer

    Kramer vs. Kramer

    ★★★½

    make some noise if your parents got divorced, you’re really close with your dad, and this hit wayyyy too close to home!! woooooh!

  • The Young Girls of Rochefort

    The Young Girls of Rochefort

    ★★★★

    this was the most lovely charming uplifting adorable movie i’ve ever seen i would give anything to just live inside this film and wear all of those cute lil outfits

  • Once Upon a Time in America

    Once Upon a Time in America

    ★★★½

    i want it on record that i watched this movie with ads and it came out to 4 hours and 17 minutes which means i participated in a 4 hour and 17 minute thirst watch for robert de niro. this is my low point i think (but also i don’t regret it, this was a classic that i needed to watch anyways)

  • The Talented Mr. Ripley

    The Talented Mr. Ripley

    ★★★½

    gwyneth paltrow in her blue opera gown that’s it that’s the review

  • Midnight Run

    Midnight Run

    ★★★★

    robert de niro being so funny and sexy and smoking in a leather jacket for two hours yeah i loved this

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★★

    no no you don’t understand, i’ve watched so many movies where i’ve been like “i could fix him!!” as a joke because i knew i couldn’t really fix the guy but i feel deeply in my soul that i could fix travis bickle he just needs some love and i can provide that i’m 1000% sure of this

  • Bloody Mama

    Bloody Mama

    ★★

    i was considering not logging this again because it’s embarrassing but honesty is the best policy 😔 anyways this time i only watched the de niro scenes so maybe that makes it less shameful or maybe i’ve just reached a new low

  • To Die For

    To Die For

    ★★★★½

    oh my god i loved this so much?? 1. i wanted to raid suzanne’s closet and 2. matt dillon you can call me anytime i’m free this weekend actually if you’re also free this weekend maybe we can get together this weekend when i’m fr

  • Big Trouble in Little China

    Big Trouble in Little China

    ★★★½

    the rumors are true, gracie law is my best friend

  • Barefoot in the Park

    Barefoot in the Park

    ★★★★

    prettiest couple award goes to corie and paul. it’s actually kind of insane how two people can be so gorgeous