isaiahlazaro has written 296 reviews for films during 2020.

  • Bacurau

    Bacurau

    ★★★★

    i think the beginning took more time than necessary but after that it was amazing

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★★★

    THIS CAST!! anyways this was really entertaining and cute and i can’t wait to make my family watch it

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★

    FINALLY watched this all the way through and i think it was better than i expected

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    if you see this no you didn’t

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★

    appreciated this a lot more the 2nd time around

  • Run

    Run

    ★★★½

    yay finally watching more movies again anyways it was a little predictable but still a fun watch

  • The Big Sick

    The Big Sick

    ★★★½

    if the music was good 👍🏽 also i need to watch more helen hunt movies

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★

    i uhhhh really put this off for months bc the ending of ts3 is probably one of the best endings of a trilogy. i mean it ended PERFECTLY. so when this came along i was hesitant. i’m happy to say it’s still good and still made me tear up. that being said this installment will forever live in the shadows of its predecessors. it’s good but comparing to the other three films... it doesn’t stand a chance.

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★★

    henry goulding marry me right now or i die

  • The Night Before

    The Night Before

    ★★½

    honestly kinda liked it a little less the second time viewing but still had its moments

  • Yes, God, Yes

    Yes, God, Yes

    ★★★½

    i feel like if i made a film it would have similar pacing/tone as this film. that being said i really liked it.

  • Holidate

    Holidate

    ★★★

    i will watch anything with emma roberts and this was cute