• The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★

    first movie i’ve watched in WEEKS bc i’ve been watching big brother nonstop but anyways the first couple scenes of this is actual perfection

  • Three Colors: Blue

    Three Colors: Blue

    ★★★★

    expectations were kinda high and it delivered! really glad my professor forced us to watch

  • La Strada

    La Strada

    ★★★★

    Giulietta Masina robbed of an acting nom! this was her movie.

  • The Babysitter: Killer Queen

    The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

    the lighting in the first maybe 20 minutes of the movie is actually atrocious like really fucking ugly. with that being said it did have it’s really entertaining and funny moments even though it is pretty bad. also, why the fuck did the kid dress like that?? so ugly

  • Anaconda

    Anaconda

    ★½

    this was about as bad as i expected i just like seeing jlo on screen

  • Ocean's Eleven

    Ocean's Eleven

    ★★★½

    sometimes the editing was well done and sometimes it was absolutely atrocious? anyways this was a pretty fun watch

  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

    Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

    ★★★★★

    i grew up with the live-action scooby doo movies, ESPECIALLY this one. i never owned this on dvd until later so i remember CONSTANTLY renting this movie at “dvd center” which was a dvd rental store super close to my house that ofc closed down years ago. undoubtedly one of the most entertaining experiences watching this masterpiece. the production design on this film is quintessential... from the costumes, to set, and overall look, it’s always done something to me! not to mention the casting!! i’m so happy this held up just as entertaining as it did when i was 4 years old.

  • Scooby-Doo

    Scooby-Doo

    ★★★★½

    MASTAPIECE!!!

  • Kick-Ass

    Kick-Ass

    ★★★½

    i think i liked this more as a kid but still just as entertaining

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★

    i like this!

  • American Pie

    American Pie

    ★★½

    this was eh but a great cast

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★

    if the singing wasn’t awful 👌🏽