isaiahlazaro has written 23 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★★½

    uhm... how do i not remember this ending?? i swear i’ve watched this so many times but idk i just didn’t remember it ending like that... i also think i watch the unrated version which had adjustments

  • Scooby-Doo

    Scooby-Doo

    ★★★★½

    MASTAPIECE!!!

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★½

    “I'm gonna tear up the fucking dance floor”

    i wanna be oscar isaac’s AI trapped in his house :(

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★★½

    showing my kids (if i have any) this because it took me back

  • The Graduate

    The Graduate

    ★★★★½

    but wow what a moment... the music, the writing, the performances, and the way it ended perfectly... i liked this very very much

  • The Pianist

    The Pianist

    ★★★★½

    i uhhhhhh really liked this i just wish roman polanski was dead

  • The Emperor's New Groove

    The Emperor's New Groove

    ★★★★½

    “My face! My beautiful, beautiful face!”

    i wanna say this is underrated but it got a sequel and a spin-off... but i still don’t think it’s talked about enough.

    always said this was my favorite disney film, excluding pixar, and it is truly a classsic. haven’t watched it in a while and WOW i was taken back, this really  makes me feel homey and feels so familiar... makes sense considering how many times i watched this when i was little. 

    idk how else to repeat it other than i love this film so much <3

  • Tootsie

    Tootsie

    ★★★★½

    i watched this just for jessica lange but i ended up absolutely loving it

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★½

    i know the script isn’t perfect but this has to be one of my favorite of the star wars films

  • WALL·E

    WALL·E

    ★★★★½

    caught all the space odyssey references after rewatching years later

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    reminded me of in the mood for love in the best ways possible

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★½

    yeah that’s history