isaiahlazaro has written 28 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

    Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

    ★★★★★

    i grew up with the live-action scooby doo movies, ESPECIALLY this one. i never owned this on dvd until later so i remember CONSTANTLY renting this movie at “dvd center” which was a dvd rental store super close to my house that ofc closed down years ago. undoubtedly one of the most entertaining experiences watching this masterpiece. the production design on this film is quintessential... from the costumes, to set, and overall look, it’s always done something to me! not to mention the casting!! i’m so happy this held up just as entertaining as it did when i was 4 years old.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★★

    i always watch this on my flights if the airplane has tvs... anyways i wish the second act was as strong as the first and third but i still love it endlessly nonetheless

  • Assassination Nation

    Assassination Nation

    ★★★★★

    “[Looking good today Bex.] What? [I said, looking good today.] Obviously.”

    i watch this everyday but i finally showed my brother and i think he loved it!

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    “Yeah, what do you do when you need to jerk off? Especially with all these dicks on the wall. There’s a lot of dicks.”

    no one is doing tone + mood like ari aster. no one is acting like florence pugh. i was crossed off my ass during this watch.

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    “It's normal to not touch a penis.”

    the ending gets me everytime

  • Assassination Nation

    Assassination Nation

    ★★★★★

    between this and euphoria, sam levinson is most definitely one of my biggest film inspirations

  • Miss Saigon: 25th Anniversary

    Miss Saigon: 25th Anniversary

    ★★★★★

    ugh this makes me feel so many things... eva noblezada i fuckin love you girl

  • The Apartment

    The Apartment

    ★★★★★

    "that's the way it crumbles... cookie wise"

    a masterpiece!!

  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★★★

    i have such a deeper appreciation for certain numbers also it made me even more emotional the second watch

  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★★★

    it was actually unreal to watch this... also daveed riggs is so unbelievably attractive and talented along with many other talented and gorgeous cast members

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★★

    probably my fav feminist icon

  • Assassination Nation

    Assassination Nation

    ★★★★★

    ive watched several times but i never realized how amazing this soundtrack is