Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★½

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Mulan

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★★

  • True Grit

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Pineapple Express

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 290 Films watched
  • 26.4 Average per month
  • 6.6 Average per week

Milestones

First Film

In the Mood for Love

Jan 9

Most Watched

Assassination Nation

3 times

The Killing of a Sacred Deer

3 times

Little Women

3 times

The Babysitter: Killer Queen

twice

Mamma Mia!

twice

Last Film

Girls Trip

Oct 24

Genres, Countries & Languages

Drama
150 films
Comedy
122 films
Romance
77 films
Thriller
49 films
Crime
42 films
Adventure
41 films
Action
40 films
Sci Fi
32 films
Horror
31 films
Family
24 films
USA
254 films
UK
42 films
France
20 films
Germany
14 films
Canada
13 films
Italy
7 films
Ireland
5 films
Spain
5 films
China
4 films
Japan
3 films
English
277 films
French
39 films
Italian
19 films
German
18 films
Spanish
13 films
Japanese
7 films
Russian
5 films
Cantonese
4 films
Korean
4 films
Dutch
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 97 Added 282

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

isaiahlazaro’s most liked review

Blade Runner 2049

★★★★

glad i finally watched it

More reviews

isaiahlazaro’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Kissing Booth 2
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Immaculate Reception

Films isaiahlazaro watched in 2020

  • Girls Trip
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Jennifer's Body
  • The Nightmare Before Christmas
  • Z-O-M-B-I-E-S
  • Ready or Not
  • The Babysitter: Killer Queen
  • The Babysitter
  • Halloween
  • Scream 3
  • Cam
  • The Piano
  • The Love Witch
  • Scream 4
  • Scream 2
  • Spree
  • Sleepy Hollow
  • The Devil All the Time
  • The Truman Show
  • Three Colors: Blue
  • The Babysitter: Killer Queen
  • Anaconda
  • La Strada
  • Ocean's Eleven
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • Scooby-Doo
  • Kick-Ass
  • The Wolf of Wall Street
  • American Pie
  • La La Land
  • Superbad
  • A Star Is Born
  • Freaky Friday
  • Mamma Mia!
  • Spirited Away
  • Assassination Nation
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • She's the Man
  • The Goonies
  • Wonder Woman
  • The High Note
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • Spider-Man: Homecoming
  • 22 Jump Street
  • Django Unchained
  • L.A. Confidential
  • Spider-Man: Homecoming
  • Once Upon a Time in America
  • Center Jenny
  • Hotel Chevalier
  • Daisies
  • Edward Scissorhands
  • The Nice Guys
  • Lost in Translation
  • Election
  • Midsommar
  • Pitch Perfect
  • A Fan's Guide to Spider-Man: Homecoming
  • Ex Machina
  • Lady Bird
  • Good Time
  • The Kissing Booth 2
  • A Quiet Place
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Bling Ring
  • Inside Out
  • Assassination Nation
  • Snowpiercer
  • Why Him?
  • Cruel Intentions
  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics
  • Trainspotting
  • Baby Driver
  • Maurice
  • Lovesong
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • 10 Things I Hate About You
  • The Lizzie McGuire Movie
  • We're the Millers
  • Salt
  • The Pursuit of Happyness
  • RED
  • Miss Saigon: 25th Anniversary
  • The Apartment
  • The Town
  • Palm Springs
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • Hamilton
  • Hamilton
  • The Family
  • The Silence of the Lambs
  • Back to the Future Part III
  • Over the Hedge
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Fight Club
  • American Ultra
  • Baby Mama
  • Paddington
  • Assassination Nation
  • Inglourious Basterds
  • The Graduate
  • The Green Hornet
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Molly's Game
  • Interstellar
  • Melancholia
  • Abduction
  • The Little Hours
  • Zodiac
  • Short Term 12
  • Magic Mike
  • The Pianist
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Lobster
  • Hot Summer Nights
  • The Emperor's New Groove
  • Blow
  • 20th Century Women
  • Heathers
  • Ocean's Eight
  • God's Own Country
  • Hick
  • Boys
  • Dallas Buyers Club
  • Clueless
  • The Sound of Music
  • Groundhog Day
  • Silver Linings Playbook
  • What We Do in the Shadows
  • Drive
  • Frances Ha
  • Wild Child
  • V for Vendetta
  • The Death and Life of Marsha P. Johnson
  • The Help
  • Fifty Shades of Grey
  • How to Be Single
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Cars
  • The Age of Adaline
  • Laggies
  • Se7en
  • Your Highness
  • Tootsie
  • The Witch
  • Blue Valentine
  • Vox Lux
  • The Master
  • Funny Games
  • Winter's Bone
  • 10 Years
  • 50/50
  • The Hustle
  • House at the End of the Street
  • The Perfect Date
  • Valentine's Day
  • A Simple Favor
  • Big Time Adolescence
  • Piper
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Mulan
  • The Florida Project
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Badlands
  • Atlantis: The Lost Empire
  • The Interview
  • Funny People
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Safety Not Guaranteed
  • Child's Play
  • The To Do List
  • Ingrid Goes West
  • The Little Hours
  • Two Night Stand
  • Sucker Punch
  • The Spy Who Dumped Me
  • John Tucker Must Die
  • Pocahontas
  • WALL·E
  • Portrait of a Lady on Fire
  • She's Out of My League
  • High School Musical 2
  • High School Musical
  • Camp Rock
  • Onward
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • Rush Hour
  • Trixie Mattel: Moving Parts
  • Good Time
  • Spring Breakers

See all 290

World Map

Highly rated films isaiahlazaro is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • David Byrne's American Utopia
  • The Three Deaths of Marisela Escobedo
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • What the Constitution Means to Me
  • Chunky Shrapnel
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more