Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
Edit this entry  
17
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
Read the review Edit this entry  
04
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
18
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★
Edit this entry  
03
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
Edit this entry  
29
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
Edit this entry  
24
The Inheritance

The Inheritance

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Brief Story from the Green Planet

Brief Story from the Green Planet

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
Edit this entry  
27
The Cured

The Cured

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Faces Places

Faces Places

2017
×
Edit this entry  
03
Chef

Chef

2014
×
Edit this entry  
03
The Awakening of the Ants

The Awakening of the Ants

2019
×
Edit this entry  
31
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
Edit this entry  
21
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Edit this entry  
29
In Her Own Time

In Her Own Time

×
Edit this entry  
29
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Expedition Content

Expedition Content

2020
×
Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Thirty Two Short Films About Glenn Gould

Thirty Two Short Films About Glenn Gould

1993
×
Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Amy

Amy

2015
×
Edit this entry  
12
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
Edit this entry  
11
The Giverny Document (Single Channel)

The Giverny Document (Single Channel)

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
Edit this entry  
13
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
Edit this entry  
26
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry