Sort by

ISee Icy Ice has logged 196 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Troll

Troll

2022
×
★½
Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Smile

Smile

2022
×
★★
Edit this entry  
03
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★
Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
Host

Host

2020
×
Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Smile

Smile

2022
×
★★
Edit this entry  
29
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★½
Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
½
Edit this entry  
29
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Edit this entry